Brexit nabiera konkretnych kształtów!

Izba Gmin poparła w drugim czytaniu projekt ustawy, która ma upoważnić Premier Theresę May do uruchomienia Artykuły 50, a w związku z tym do rozpoczęcia procesu wychodzenia z Unii Europejskiej. Planowane rozpoczęcie procesu opuszczania struktur Unii ma wystartować 8 marca!

Brexit nabiera konkretnych kształtów!

To historyczny moment nie tylko dla Wielkiej Brytanii, lecz także całej Unii Europejskiej. Za wnioskiem głosowało 498 posłów, czyli praktycznie wszyscy członkowie rządzącej Partii Konserwatywnej oraz część posłów z opozycyjnej Partii Pracy. Przeciwko ustawie w takim kształcie było zaledwie 114 osób, głównie z ramienia Szkockiej Partii Narodowej oraz Liberalnych Demokratów.

Na 6 i 7 lutego zaplanowane są prace komisji, które mają przygotować parlament do finalnej „bitwy o Brexit” podczas trzeciego czytania, które odbędzie się 8 lutego. Jeżeli podczas głosowania nie będzie żadnych problemów, dokument trafi do Izby Lordów., gdzie odbędą się finalne prace nad ewentualnymi poprawkami dokumentu. Wszystko jednak wskazuje na to, że dokument pomimo drobnych korekt ostatecznie zostanie zaakceptowany i termin rozpoczęcia procedury jest nieunikniony.

Biała księga Brexitu

Abstrahując od treści obecnego dokumentu, który rzekomo nie wnosi nic nowego, na łamach niektórych portali pojawiły się informacje pracach nad przygotowaniem konkretnego, 70 stronicowego planu wyjścia ze struktur Unii, który ma rozszerzać wtorkowe wystąpienie Theresy May. Niedługo później „Biała księga Brexitu” została opublikowana na rządowej stronie. Dokument urzeczywistnia wizję niezależnej i potężnej Wielkiej Brytanii oraz potwierdza utrzymanie strategii Wielkiej Brytanii opartej o dwanaście celów.

Ważną informacją jest zachowanie praw przez obywateli krajów Unii Europejskiej zamieszkujących UK – ale tylko w przypadku potraktowania Brytyjczyków w ten sam sposób. Dokument nazwany „The United Kingdom’s Exit From and New Partnership With The European Union” zawiera propozycje rozwiązań prawnych, które będą stanowić podstawę do konsultacji i dyskusji pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. Sporo miejsca zostało przeznaczone na relacje gospodarcze i zasady wolnorynkowe, które mają zostać omówione osobno z poszczególnymi krajami. Zapowiedziano również wyjście z unii celnej. Brytyjski rząd planuje bez żadnych zmian zachowanie współpracy z krajami Unii w sprawie bezpieczeństwa międzynarodowego, w tym walkę z terroryzmem oraz przeciwdziałaniu prania pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *