Informacje walutowe i prognoza kursu funta

W ostatnim tygodniu nie było żadnych kluczowych danych makroekonomicznych napływających z Polski. Kurs funta w piątek kształtował się na poziomie 4,9940, z zanotowanym delikatnym wzrostem w nocy z czwartku na piątek (kurs funta wtedy wynosił 4,9800). W tej perspektywie złoty lekko traci względem funta szterlinga. Sama piątkowa świeca była spadkowa, której knot dzień wcześniej sięgał jeszcze niżej, aczkolwiek korpus był biały i w najbliższym czasie perspektywa funta sugeruje wzrost. Może to sugerować, że rozpocznie się proces umacniania funta względem złotówki, podczas gdy ostatnie tygodnie to spadek kursu funta, która trwa od 26 stycznia, gdy kurs GBP/PLN wynosił 5,1430.

prognoza kursu funta

Dane makroekonomiczne

Już w poniedziałek poznamy dane na temat inflacji w Polsce. O godzinie 14 poznamy cały pakiet danych z kraju. Według różnych analityków, styczniowe dane powinny być lepsze niż przed rokiem, lecz może to wynikać z ilości dni roboczych w porównaniu do roku ubiegłego. Kolejnym ważnym znacznikiem będzie kolejna, sukcesywna poprawa sytuacji na rynku pracy – w trakcie poprzedniego roku bezrobocie spadło o punkt procentowy. To jednak może być koniec dobrych wiadomości gospodarczych napływających z Polski, a kolejne dni mogą przebić opory w postaci linii trendu spadkowego. Tym bardziej, że brytyjski parlament otrzymał zielone światło od strony parlamentu brytyjskiego na rozpoczęcie Brexitu, co poskutkowało wzmocnieniem ceny funta. Jest to jednak jasna sytuacja dla inwestorów, którzy nie łudzą się już na możliwość zatrzymania Brexitu.

Brexit a rynek pracy

Według danych opublikowanych przez Guardiana, Brexit może spowodować obcięciem nawet 30000 etatów. Jest to ekstremalny scenariusz, jednakże coraz bardziej realny. Głównym źródłem obcięcia etatów będzie sektor finansowy, a konkretniej bankowy – mogą one zdecydować o wybraniu silniejszego i bardziej stabilnego gospodarczo państwa wewnątrz większej struktury, jaką jest Unia Europejska. Prognozuje się, że najwięcej na tym mogą zyskać Frankfurt, Amsterdam, Dublin oraz Paryż. Jeżeli scenariusz okaże się prawdziwy, można będzie zanotować gwałtowny spadek wartości funta, która mocno wspierana jest przez rolę, jako pełni Wielka Brytania na rynkach finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *