Osłabienie funta

Ostatnie posiedzenie Bank of England przyniosło osłabienie kursu funta w odniesieniu do szerokiego rynku. Inwestorzy wciąż oczekują na napływ optymistycznych danych z rynku pracy ze Stanów Zjednoczonych.

Ranking przelewów do Polski

Brak zmian w polityce monetarnej

Lutowe posiedzenia Bank of England nie zmieniło zasad prowadzonej polityki monetarnej. Decyzją banku centralnego bez zmian pozostały stopy procentowe oraz wielkość skupu aktywów. Zaprezentowane zostały za to nowe projekcje makro, w tym podwyższenie wzrostu gospodarczego na następne lata (z 1,4% na 2%) oraz utrzymanie inflacji na obecnym poziomie – prognozowane przez specjalistów tempo inflacji (3%) zostało więc przez Bank Anglii utrzymane na poziomie 2,7%. Warto dodać, że poziom wzrostu inflacji na lata 2019-2020 został obniżony i swoje maksimum ma osiągnąć w II kwartale 2018 roku (na poziomie 2,75%).

Technicznie, kurs GBP/USD uległ pogorszeniu. Wspomniane przestrzelenie inflacji może być spowodowane osłabieniem funta. Na konferencji można było zaobserwować duże rozbieżności, co może wskazywać na brak pewności decydentów w związku z rozpoczynającym się procesem Brexitu już w przyszłym miesiącu. Obawy mogły zostać spotęgowane poprzez opublikowanie Białej Księgi.

Silna, stabilna złotówka

Podsumowując – pomimo optymistycznych działań podjętych przez Bank of England, globalna wartość funta zmniejszyła się o około 1%. Krótki wzrost w pierwszych sekundach po publikacji został następnie wyparty przez jeszcze większy spadek. Globalna słabość funta i dolara oraz mocna kondycja złotego sprowadziły kurs funta do poziomu 5.00 złotego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *