Specyfika przelewów międzynarodowych (walutowych) powoduje, że zlecanie takich przelewów w bankach tradycyjnych niesie za sobą dwie wielkie przeszkody: są bardzo długotrwałe i bardzo kosztowne. Opłaty związane ze zleceniem przelewu zagranicznego w banku tradycyjnym potrafią przyprawić o ból głowy. Nawet jeden przelew z opłatą w wysokości górnej granicy wartości opłat potrafi być kosztowny, a niektóre osoby lub tym bardziej firmy takich przelewów mogą zlecać nawet kilkanaście w skali miesiąca. 200 zł prowizji dla banku to standard rynkowy, a nie można zapomnieć o niekorzystnym (czasami nawet podwójnym!) przewalutowaniu, szczególnie, jeżeli mówimy tutaj o parze walutowej GBP/PLN…

Rozliczanie transakcji międzynarodowych

Przelewy międzynarodowe (poza tymi dokonywanymi w EUR) banki realizują za pomocą międzynarodowego systemu bankowego SWIFT. W dużym uproszczeniu – zlecenie przelewu złożone przez nas w banku jest kierowane do zagranicznego banku pośredniczącego, który przekazuje polecenie przelewu oraz instrukcje do banku odbiorcy. Na drodze między bankiem zleceniodawcy, a bankiem odbiorcy może wystąpić nawet kilka banków pośredniczących. Każdy z nich może pobrać opłatę za pośrednictwo.

I to właśnie możliwość wystąpienia tych dodatkowych kosztów banków pośredniczących jest istotna. Co prawda, istnieje możliwość współdzielenia tych opłat (lub nawet przerzucenia na odbiorcę), lecz kupując towary przez Internet oczywiste jest, że odbiorca musi otrzymać całą kwotę należną i nie godzi się na ponoszenie naszych kosztów.

Kurs funta w banku

Koszty naszego banku zostaną pokryte już podczas zlecenia przelewu, ale koszty banków pośredniczących mogą być rozliczone na dwa sposoby – bank obciąży nas opłatą (stałą lub procentową, ale zryczałtowaną) podczas składania przelewu lub… już po rozliczeniu transakcji i otrzymaniu informacji od banków pośredniczących. Może to trwać nawet kilka tygodni. A sam przelew? Odbiorca może go otrzymać nawet po tygodniu.

Alternatywa dla banków

Warto wspomnieć również o złodziejskich kursach walut i ogromnym spreadzie wynoszącym nawet kilkadziesiąt groszy. Odpowiedzią na złodziejskie stawki opłat banków są coraz popularniejsze instytucje finansowe specjalizujące się w przelewach międzynarodowych. I nic dziwnego, bo oferty banków same spowodowały powstanie takich firm.

Oferty takich firm są różne – niektóre realizują darmowe przelewy, niektóre pobierają stałe opłaty, jeszcze inne zależne od przesyłanej kwoty. Zawsze jednak jest taniej niż w bankach lub kantorach internetowych, głównie za sprawą różnicy w kursie walut. A czas realizacji przelewu? Nawet w 15 minut na koncie zagranicznego odbiorcy.

Pierwsze firmy zajmujące się przelewami do Polski istnieją na rynku już kilkanaście lat. W tym czasie zmieniały się różne uwarunkowania prawne oraz wymogi instytucji finansowych (KNF i FCA), także można mieć pewność, że te z większym stażem są instytucjami godnymi zaufania i nie ma potrzeby martwić sięo bezpieczeństwo swoich pieniędzy. Firmy te oferują kursy zbliżone do tych na giełdzie (szczególnie dla większych transakcji).